بازارگرد
محکومیت پنج میلیون دلاری فیس بوک بابت کپی کاری
چهارشنبه 17 مهر 1398 ساعت 14:44 | بازدید : 3 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

محکومیت پنج میلیون دلاری فیس بوک بابت کپی کاری

یک دادگاه تجدیدنظر در میلان به شرکت فیس بوک دستور داد ۳.۸۳ میلیون یورو (۴.۷۰ میلیون دلار) خسارت به یک شرکت نرم افزاری ایتالیایی بابت کپی کردن یک اپلیکیشن بپردازد.

به گزارش ایسنا، قضات ایتالیایی اعلام کردند شرکت آمریکایی فیس بوک قابلیت معروف به Nearby را که به کاربران امکان می دهد فروشگاهها، کلوبها و رستورانها را در منطقه اطراف خود پیدا کنند، از اپلیکیشن "فاروند" شرکت بیزنس کامپتانس کپی کرده است.

دادگاه تجدیدنظر حکمی که در سال ۲۰۱۹ صادر شده بود را تایید کرد و میزان خسارتی که فیس بوک باید پرداخت کند و در ابتدا ۳۵۰ هزار یورو تعیین شده بود را افزایش داد.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی فیس بوک اعلام کرد ما تصمیم دادگاه را دریافت کرده ایم و آن را به دقت بررسی می کنیم.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


تعاونی های مسکن تا پایان سال اقدام کنند
جمعه 02 فروردين 1398 ساعت 14:46 | بازدید : 4 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

تعاونی های مسکن تا پایان سال اقدام کنند

تعاونی های مسکنی که درصدد استفاده از تسهیلات بانک توسعه تعاون هستند تا پایان سال می توانند به شعب بانک مراجعه کنند و برای دریافت وام درخواست بدهند.

به گزارش ایسنا، در هفته های اخیر بانک توسعه تعاون اعلام کرد که با اولویت حل مشکل مسکن کارگران، خط اعتباری ۷۵ هزار میلیارد ریالی به تعاونی های مسکن اختصاص می دهد و تعاونی های مسکن می توانند برای دریافت تسهیلات مذکور به شعب بانک مراجعه کنند.

در شهریور ماه امسال نیز تفاهم نامه مشترکی میان معاونت امور تعاون و بانک توسعه تعاون به منظور اختصاص خط اعتباری ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مسکن به امضا رسید که بر اساس آن تعاونی های مسکنی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ولی به دلیل افزایش قیمتها امکان تکمیل پروژه هایشان را نداشته باشند می توانند از خط اعتباری بانک توسعه تعاون استفاده کنند.

فرصت استفاده از تسهیلات مسکن تعاونی ها تا پایان سال

محمدجعفر کبیری ـ معاون امور تعاون وزارت کارـ در این باره به ایسنا می گوید: آن دسته از تعاونی هایی که می خواهند از تسهیلات بانک توسعه تعاون استفاده کنند تا پایان سال به شعب بانک مراجعه و درخواست خود را ارائه کنند.

به گفته وی، بانک توسعه تعاون به منظور تکمیل واحدهای تعاونی مسکن و با اولویت مسکن کارگری این خط اعتباری را اختصاص داده که به ازای هر واحد مسکونی صد میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

بخشودگی جرایم دیرکرد تعاونی های برتر

معاون وزیر تعاون، درباره تعاونی های مسکن مشکل دار و امکان دریافت تسهیلات مذکور توسط آنها نیز می گوید: برای این دسته تعاونی ها قرار است از محل تسهیلات ماده ۵۲ و منابع داخلی بانک توسعه تعاون اعتبار مورد نیاز به تصویب برسد و برای تعاونی های فعال و برتر نیز جرایم دیرکرد مورد بخشودگی قرار گیرد.

به گفته وی، مدت بازپرداخت تسهیلات مذکور ۱۰ ساله بوده که با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در اختیار افراد قرار می گیرد و کارگران با عضویت در تعاونی‌های مسکن می توانند از این خط اعتباری بهره مند شوند.

جانمایی ۵۰ درصد زمینهای مورد نیاز مسکن کارگری

پیش از این معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جانمایی ۵۰ درصد زمین های مورد نیاز مسکن کارگران خبرداده و گفته بود پنج سازنده اصلی کار ساخت مسکن کارگری را بر عهده گرفته اند و برای این منظور تعاونی های خوشنام به وزارت راه و شهرسازی معرفی خواهند شد.

ساخت مسکن کارگران در قالب تفاهم نامه سه جانبه ای که میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران ایران به منظور ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران در شهرهای جدید به امضا رسیده آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، تامین مسکن از جمله الزامات اولیه برای کارگران به شمار می رود و در صورتی که کارگران از دغدغه مسکن رهایی یابند با آرامش روحی و روانی بیشتر به کار و تولید می پردازند.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


آمازون برای تحویل سریعتر کالا هواپیما خرید
دوشنبه 17 دي 1397 ساعت 14:45 | بازدید : 3 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

آمازون برای تحویل سریعتر کالا هواپیما خرید

شرکت آمازون برای توسعه شبکه حمل کالا و تحویل سریعتر آن ۱۱ فروند بوئینگ ۳۰۰-۷۶۷ خریداری کرد.

به گزارش ایسنا، این هواپیماها که هفت فروند آنها از دلتا ایرلاینز و چهار فروند از وست جت خریداری خواهد شد، تا سال ۲۰۲۲ به شبکه حمل هوایی آمازون خواهند پیوست.

آمازون در ژوئن ۱۲ فروند بوئینگ ۳۰۰-۷۶۷ تبدیل شده به هواپیمای باری را از "گروه خدمات حمل هوایی" اجاره کرده و شمار هواپیماهای موجود در ناوگانش را به بیش از ۸۰ فروند رسانده بود.

فروشگاه اینترنتی آمازون با هدف سرعت بخشیدن به حمل بسته های مشتریان و کامل کردن ظرفیت حمل شرکتهایی مانند یونایتد پارسل سرویس، در سالهای اخیر فعالیتهای حمل بار هوایی خود را به سرعت توسعه داده است. این شرکت در اکتبر اعلام کرده بود افزایش هزینه روی زیرساخت حمل احتمالا سالها ادامه خواهد داشت.

آمازون با توسعه فعالیتهای حمل کالا و داشتن ناوگانی شامل دهها هزار دستگاه ون باری، به کاهش اتکا به شرکتهای حمل بار ادامه داده است. این شرکت نه تنها تقریبا همه بسته های سفارشی مشتریانش را خود تحویل می دهد بلکه به رقیبی برای شرکتهایی تبدیل شده که تا چند سال پیش تقریبا همه کالاهای این شرکت را تحویل می دادند.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


غذای ضدتشعشع برای خدمه کیهان‌پیمای سرنشین‌دار "فدراتسیا"
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 20:11 | بازدید : 13 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

غذای فضایی

لیودمیلا پاولوا، رئیس بخش تغذیه فضایی موسسه تحقیقاتی مواد غذایی, غلات و صنایع غذایی روسیه در مصاحبه با رادیو مسکو اعلام کرد: برای خدمه ناو سرنشین‌دار جدید "فدراتسیا" یک رژیم غذایی با خواص ضد تشعشع تولید می‌شود.

به گزارش ایسنا؛ بنا به گفته وی، رژیم غذایی جدید حاوی ترکیبات ضد تشعشع است. این محصولات که حاوی پکتین‌هایی هستند توانایی دفع اشعه‌های مضر از بدن را دارند. همچنین به لحاظ پروتئین‌های حیوانی غذای کاملی به شمار می‌روند. علاوه بر این، با املاح‌ غنی شده‌اند. ارزش انرژی چنین رژیم غذایی 3000 کیلو کالری در روز خواهد بود.

پاولوا اضافه کرد: در مورد ترکیب و فهرست غذاها با موسسات مرتبط از جمله انرگیا و پژوهشگاه بررسی‌های زیست پزشکی، مرکز آموزش فضانوردان توافق شده است.

رئیس بخش تغذیه فضایی موسسه تحقیقاتی مواد غذایی، غلات و صنایع غذایی روسیه گفت: جیره مورد تایید شامل 90 نوع محصول است. از آنجا که هیچ دستگاه حرارت در سفینه فدراتسیا وجود ندارد، جیره روزانه شامل سه وعده غذا و یک خوراک آزاد است که به صورت غذاهای آماده سرد در اختیار سرنشینان قرار خواهد گرفت و شامل غذای چهار نفر برای مدت 9 روز خواهد بود.

وی توضیح داد که جیره شامل مواد غذایی کنسرو شده، غذاهای جانبی، آب میوه‌های یخ زده(زردآلو، هلو، انگور، انگور، آلو)، نوشیدنی‌های تقویت شده، قهوه(در سه شکل بدون شکر، با شکر، با شیر)، چای سیاه و سبز، برگه میوه و لواشک‌های ترکیبی(سیب و آلو، سیب و زردآلو، هلو، سیب با بادام، آلو با بادام، آلو)، همچنین مارمالاد، کارامل، کلوچه، بیسکویت و غیره می‌شود.  

طبق برنامه قرار است کارخانه تهیه‌کننده مواد غذایی فضایی، نمونه اولیه را تولید کند و برای آزمایش به شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا بفرستد تا آزمایش شود و در صورت مثبت بودن نتیجه، چرخه تولید آن برای فدراتسیا عملی گردد. این آزمایش‌ها، هم در زمین و هم در پروازهای آینده ناو سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد شد.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


چگونه هک نشوم؟
شنبه 03 آذر 1397 ساعت 20:13 | بازدید : 14 | نویسنده : هومن | ( نظرات )
طی ماه‌های گذشته مساله‌ای كه كارشناسان دنیای وب را نگران كرده است اطلاعات عظیم از دست رفته از طریق هك نیست. بلكه وحشتناك‌ترین رخداد این مدت روش‌هایی بود كه هكرها از آنها استفاده می‌كردند تا به حساب‌های دیجیتال كاربران نفوذ كنند. ولی اگر یك هكر بخواهد زندگی شما را خراب كند رسیدن به این هدف شوم چه میزان برای او مشكل خواهد بود؟ پاسخ این است كه بسیار ساده‌تر از آن چیزی است كه فكرش را بكنید!

 

چگونه هک نشوم؟

 

آیا شما یك هدف ساده هستید؟

طبق آماری كه اخیرا منتشر شده است بسیاری از كاربران اینترنت نگران این مساله هستند كه اطلاعات شخصی آنها بدون كسب اجازه از خودشان به‌صورت آنلاین مورد استفاده قرار بگیرد و بیش از نیمی از كاربران نیز نگران آسیب‌پذیری خود در مقابل هك شدن هستند. البته این مساله باید مورد توجه قرار گیرد چرا كه آنها بیشتر از چیزی كه فكر می‌كنند اطلاعات خود را به اشتراك می‌گذارند.

 

 

از آنجایی كه شبكه‌های اجتماعی، پیشینه‌های عمومی و نقص‌های امنیتی، بسیار شایع هستند، حجم عظیمی از اطلاعات در اینترنت در معرض خطر قرار می‌گیرد.

هر بخشی از اطلاعات به قطعه‌ای از یك پازل تبدیل می‌شود. ما همه‌ چیز را در یكجا قرار نمی‌دهیم بلكه آنها می‌توانند در كنار یكدیگر قرار گیرند. برای مثال ممكن است شما تاریخ تولد خود را به‌صورت كامل در یك شبكه اجتماعی قرار ندهید ولی برای یك شخص اصلا مشكل نخواهد بود كه سال فارغ‌التحصیلی شما را به دست آورد.

بسادگی از خود محافظت كنید

اگر به هر دلیلی از اینترنت استفاده می‌كنید (ارسال ایمیل، آپلود تصاویر، ورود به شبكه‌های اجتماعی، خرید و...) پروفایل آنلاین شما در میان اطلاعات فراوان غوطه‌ور خواهد بود و حتی اگر مدت زیادی آنلاین نباشید، ذره‌های اطلاعات شخصی شما برای مشاهده آنلاین و از طریق پیشینه‌هایی كه به‌طور عمومی قرار داده شده‌اند در دسترس خواهند بود و كسی كه بخواهد می‌تواند آنها را براحتی در اختیار بگیرد.

یكی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از ورود مزاحمین به كامپیوترتان این است كه اطمینان حاصل كنید همواره آخرین نسخه برنامه‌های كاربردی (از جمله آنتی‌ویروس) را در سیستم خود اجرا می‌كنید

 

ممكن است بدانید كه یك رمز عبور معمولی پنج حرفی بسادگی هك می‌شود و شاید بخواهید به رمزی اتكا كنید كه نفوذپذیری كمتری داشته باشد ولی شاید زمان یا ظرفیت كافی برای به‌یادسپاری مجموعه‌ای پیچیده از اعداد و حروف نداشته باشید. بنابراین چند راه امنیتی سریع و ساده وجود دارد كه قابلیت هك شدن شما را كاهش می‌دهد.

 

چگونه هک نشوم؟

 

خودتان را جستجو كنید

قبل از آن‌كه هرگونه نگرانی به خود راه دهید یك ایده خوب برای دانستن این‌كه چه مقدار اطلاعات درباره شما در اینترنت وجود دارد در مقابل شماست و آن این است كه خودتان را جستجو كنید. نام خود را همراه با كلمات كلیدی مرتبط (مانند آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل و ...) در یك موتور جستجو تایپ كنید.

ببینید چه‌چیزی پیدا می‌كنید و به آنها به‌گونه‌ای بنگرید كه یك هكر نگاه می‌كند. آیا اطلاعات كافی برای كسی كه بخواهد آنها را در كنار یكدیگر قرار دهد وجود دارد؟ اگر وجود داشته باشد باید گام‌هایی برای بالا بردن امنیت شخصی خود بردارید.

استفاده از عبارات به‌جای رمز عبور

رمز عبور یك موضوع امنیتی است. بهترین رمز عبور تركیب‌هایی از حروف، اعداد و كاراكترهای خاص هستند كه توسط كامپیوتر تولید می‌شود. متاسفانه حفظ كردن این رشته‌های تركیبی برای بیشتر كاربران كاری بسیار سخت است ولی از آنجایی كه بیشتر رمزهای عبور به‌وسیله روش‌های آزمون و خطا (روش‌هایی كه در آنها یك كامپیوتر تمام تركیب‌های كاراكتری ممكن را امتحان می‌كند) هك می‌شود، رمزهای طولانی‌تر امن‌تر خواهند بود چرا كه زمان بیشتری برای كشف آنها مورد نیاز است.برای مثال یك پردازشگر چهار هسته‌ای تنها چند ساعت برای شكستن یك رمز پنج حرفی زمان نیاز دارد ولی برای به‌دست آوردن یك رمز هفت حرفی این زمان به بیش از ده روز افزایش پیدا می‌كند.

چگونه هک نشوم؟

 

به‌روز بمانید

یكی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از ورود مزاحمین به كامپیوترتان این است كه اطمینان حاصل كنید همواره آخرین نسخه برنامه‌های كاربردی (از جمله آنتی‌ویروس) را در سیستم خود اجرا می‌كنید. بدافزارهایی كه به‌وسیله كلیك روی لینك‌های آلوده خودبه‌خود دانلود می‌شوند اغلب از اشتباه‌های شناخته‌شده در نرم‌افزارها سوءاستفاده می‌كنند. هرچه نسخه‌های نرم‌افزارها به‌روزتر باشند این اشتباه‌ها نیز معمولا در آنها كمتر یافت می‌شود.

رمز عبور یك موضوع امنیتی است. بهترین رمز عبور تركیب‌هایی از حروف، اعداد و كاراكترهای خاص هستند كه توسط كامپیوتر تولید می‌شود.

اولویت‌بندی حساب‌ها

ممكن است قادر نباشید عبارات پیچیده مختلفی را برای هر حساب خود به‌ یاد بسپارید. البته هیچ مشكلی وجود ندارند چرا كه بسیاری از كاربران همانند شما وجود دارد. برخی از افراد ممكن است تا بیش از صد حساب داشته باشند ولی همه آنها مهم نیستند. بنابراین به‌جای قرار دادن رمزهای عبور متفاوت برای هر حساب، تنها برای حساب‌های مهم (نظیر حساب‌های ایمیل، حساب‌های بانكی آنلاین، شبكه‌های اجتماعی و دیگر حساب‌هایی كه اطلاعات حساس را در خود دارند) رمزهای یكتا ایجاد كنید.

 رمز عبور یك موضوع امنیتی است. بهترین رمز عبور تركیب‌هایی از حروف، اعداد و كاراكترهای خاص هستند كه توسط كامپیوتر تولید می‌شود

 

 برای حساب‌هایی كه از اهمیت كمتری برخوردار است می‌توانید از رمزهای یكسان و ساده‌تر استفاده كنید. همچنین می‌توانید یك آدرس ایمیل ثانویه برای حساب‌هایی كه اهمیت چندانی ندارد ایجاد كنید. این آدرس ایمیل می‌تواند برای پیغام‌های روزانه، مسابقات و خبرنامه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین اگر یكی از حساب‌های ثانویه شما از دست رفت هكرها آدرس ایمیل یا رمزهای عبور واقعی شما را در اختیار نخواهند داشت.

 

چگونه هک نشوم؟

 

از یك مدیر رمز عبور استفاده كنید

درست است كه مدیران رمز عبور كمی به تنظیمات احتیاج دارند ولی اگر نگران یكپارچگی رمزهای عبور یا عبارات مورد استفاده هستید كاملا ارزش استفاده را خواهد داشت. مدیران رمز عبور مانند Dashlane، 1Password و LastPass نه تنها تمام رمزهای عبور شما را در یك برنامه رمزگذاری شده كم‌حجم ذخیره می‌كنند بلكه همچنین می‌توانید رمزهای امنی ایجاد كنید كه توسط كامپیوتر تولید می‌شود؛ رمزهایی كه شاید حتی با شكل آن آشنا نباشید. البته رمزهای ذخیره شده به‌وسیله یك رمز عبور مدیر محافظت می‌شود.

 

در انتخاب یك مدیر رمز عبور مهم است نرم‌افزاری را انتخاب كنید كه با تمام دستگاه‌هایتان از جمله تلفن و تبلت شما سازگار باشد. برنامه‌های مدیر رمز عبور كه در بالا اشاره شد با ویندوز، Mac OS X، iOS و آندروید سازگار است و LastPass توانایی همگامی با لینوكس، بلك‌بری، ویندوزفون، WebOS و سیمبیان را نیز داراست. این مدیران رمز عبور می‌توانند داده‌های فرمت‌بندی شده را نیز ذخیره كنند، بنابراین نیازی ندارید اطلاعات كارت اعتباری خود را در وب رها كنید.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


پیشگیری از آلزایمر با مصرف کربوهیدرات بالا
شنبه 03 آذر 1397 ساعت 15:51 | بازدید : 15 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

کربوهیدرات

پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافتند رژیم‌های غذایی دارای کربوهیدرات بالا می‌توانند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشند.

به نقل از مدیکال‌اکسپرس، شاید رژیم‌هایی که در آنها کربوهیدرات بالا و پروتئین کمی وجود دارد، راه حل اصلی برای طول عمر و عمر سالم مغز باشند.

پژوهشی که در "دانشگاه سیدنی"(USYD) استرالیا انجام شده، نشان می‌دهد غذاهای دارای کربوهیدرات بالا و پروتئین کم، علاوه بر بهبود یادگیری و حافظه، بر سلامت کلی و سلامت مغزی موش‌ها موثر هستند.

دکتر "دوین وال"(Devin Wahl)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: در حال حاضر، هیچ نوع درمان دارویی برای فراموشی وجود ندارد. شاید بتوانیم روند پیشرفت این بیماری را کاهش دهیم اما امکان توقف آنها وجود ندارد؛ در نتیجه ما تلاش می‌کنیم رژیم‌های غذایی را شناسایی کنیم که بر سن مغز موثر هستند.

این پژوهش نشان می‌دهد که رژیم‌های دارای کربوهیدرات بالا و پروتئین کم، مزایای محافظتی مشابهی برای مغز دارند. وال افزود: ما پژوهش‌های بسیاری در اختیار داریم که مزایای محدودیت کالری را نشان می‌دهند. این رژیم‌های غذایی، قوی‌ترین نوع رژیم برای بهبود سلامت مغز و به تاخیر انداختن آغاز بیماری‌های مربوط به عصب مغزی در جوندگان است. در هر حال، محدود کردن میزان کالری برای بیشتر افراد به خصوص کسانی که در جوامع غربی ساکن هستند، دشوار است. این پژوهش نشان می‌دهد که امکان تکثیر برخی تغییرات ژنتیکی در بخشی از مغز که با حافظه مرتبط است، وجود دارد.

پژوهشگران در این بررسی، موش‌ها را با کربوهیدرات نشاسته و پروتئین کازئین که در پنیر و شیر وجود دارد، تغذیه کردند. تمرکز آنها برای ارزیابی مزایای این رژیم غذایی، بر ناحیه هیپوکامپ مغز بود که نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد.

در این آزمایش، بهبود یادگیری و حافظه در موش‌های نر و ماده پیر و جوان بررسی شد. پروفسور "دیوید لی کوتر"(David Le Couteur)، از نویسندگان این پژوهش گفت: هیپوکامپ معمولا نخستین ناحیه‌ مغز است که با بروز بیماری‌های عصب مغزی مانند آلزایمر، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. ممکن است رژیم‌های دارای کربوهیدرات بالا و پروتئین کم بتوانند سلامت ناحیه هیپوکامپ را در موش‌ها تقویت کنند.

این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


کالیفرنیا بزرگترین باتری دنیا را می‌سازد
شنبه 03 آذر 1397 ساعت 14:17 | بازدید : 15 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

بزرگترین سیستم باتری دنیا در کالیفرنیا

شورای شهر کالیفرنیا در طرحی برای جایگزینی ایستگاه‌های سوخت فسیلی، به احداث بزرگترین سیستم باتری دنیا رای داده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از گرین‌تک‌مدیا، کالیفرنیا که در حال حاضر نیز یکی از مناطق پیشرو در رسیدن به آینده‌ای با سوخت‌های تجدیدپذیر است، طی یک رای‌گیری تاریخی، می‌خواهد سه نیروگاه سوخت فسیلی را با باتری‌های لیتیوم-یون تسلا جایگزین کند.

کمیسیون خدمات عمومی شهری کالیفرنیا (CPUC) این طرح را تصویب کرده است تا بدین ترتیب، کالیفرنیا صاحب بزرگترین سیستم باتری در جهان شود.

این سیستم شامل چهار پروژه ذخیره‌سازی انرژی جداگانه است. این رای به این دلیل بسیار مهم است که اولین بار است که یک شورای شهر و اعضای آن، نیروگاه‌های سوخت فسیلی را با یک منبع انرژی تجدیدپذیر جایگزین می‌کند.

کالیفرنیا با چنین پروژه‌هایی به آرامی میزان وابستگی خود را به سوخت‌های فسیلی به‌ویژه گاز طبیعی کاهش می‌دهد.

اگر چه هزینه‌های نهایی پروژه منتشر نشده است، اما ارزان‌تر بودن این سیستم نسبت به ادامه استفاده از نیروگاه‌های گاز طبیعی محتمل است.

کارخانه خودروسازی تسلا (Tesla) باتری‌های مخصوص خود موسوم به "پاورپکس (Powerpacks) را به بزرگترین اپراتور برق در کالیفرنیا خواهد فروخت. تسلا از میان 100 شرکت پیشنهاد دهنده انتخاب شده است.

کل پروژه شامل چهار سایت جداگانه شامل یک تاسیسات 183 مگاواتی در جنوب سن خوزه است که توسط تسلا طراحی و ساخته خواهد شد.

شرکت‌های انرژی دیگر، تاسیسات کوچکتر را مدیریت خواهند کرد که شامل نصب و راه‌اندازی یک تاسیسات 300 مگاوات توسط شرکت "ویسترا انرژی"(Vistra Energy) است.

همچنین شرکت "هامینگبرد"(Hummingbird) در حال توسعه یک پروژه 75 مگاواتی است و شرکت "میکرونوک"(Micronoc) قصد دارد یک تاسیسات 10 مگاواتی را نصب کند.

اداره برق کالیفرنیا و تسلا همچنین یک پروژه دیگر را در دست بررسی و انجام دارند. قرار بر این است که از این پس روی بام خانه‌های جدید از سلول‌های خورشیدی پوشیده شود.

"جری براون"، فرماندار کالیفرنیا در ماه سپتامبر سال گذشته قوانینی را تصویب کرد تا کالیفرنیا تا سال 2045 تمام قدرت خود را از انرژی تجدیدپذیر به دست آورد.

پروژه تاسیس بزرگترین سیستم باتری دنیا در سال 2020 عملیاتی خواهد شد.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


پژوهشگران، طلا را در دمای اتاق ذوب کردند
شنبه 28 مهر 1397 ساعت 15:52 | بازدید : 16 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

طلا

پژوهشگران سوئدی برای نخستین بار موفق شدند طلا را در دمای اتاق ذوب کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از یورک‌الرت، پژوهشگران "دانشگاه فناوری چالمرز"(Chalmers University of Technology) در سوئد، برای نخستین بار توانستند سطح جسمی از جنس طلا را در دمای اتاق ذوب کنند.

"لودویگ دنوپ"(Ludvig de Knoop) از بخش فیزیک دانشگاه چالمرز، قطعه‌ای طلا را زیر میکروسکوپ الکترونی قرار داد و تلاش کرد با بررسی طلا در بالاترین سطح بزرگنمایی و افزایش مرحله به مرحله دامنه الکتریکی آن تا سطوح بالا، چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن اتم‌های طلا را ببیند.

او در این بررسی مشاهده کرد که سطح لایه‌های طلا در دمای اتاق، به صورت طبیعی ذوب می‌شود. دنوپ در این باره گفت: این آزمایش، مرا شگفت‌زده کرد. این پدیده خارق‌العاده، دانش جدیدی در مورد طلا ارائه می‌دهد.

اتم‌های طلا تحت تاثیر دامنه الکتریکی، ساختار معمول خود را به طور ناگهانی از دست می‌دهند و اتصال به یکدیگر را رها می‌کنند. پژوهشگران با آزمایش‌های بیشتر دریافتند که می‌توان ساختارهای جامد و ذوب‌شده را تغییر داد.

کشف این موضوع که چگونه اتم‌های طلا، ساختار خود را از دست می‌دهند، نه تنها جالب بلکه قابل توجه است. این پژوهش می‌تواند راه‌های جدیدی را در علوم ماده بگشاید.

پژوهشگران با کمک محاسبات نظری می‌توانند دلیل ذوب شدن طلا در دمای اتاق را توضیح دهند. می‌توان ذوب شدن سطح طلا را یک تغییر مرحله‌ای کوچک دانست.

توانایی ذوب کردن لایه‌های طلا با این روش، کاربردهای جدیدی در آینده خواهد داشت. "اوا اولسون"(Eva Olsson)، استاد بخش فیزیک دانشگاه چالمرز گفت: از آنجا که ما می‌توانیم ویژگی‌های لایه‌های اتمی سطح را کنترل کنیم، این پژوهش می‌تواند راه را برای کاربردهای متفاوت هموار کند. از این فناوری می‌توان در انواع گوناگون حسگر، کاتالیزور و ترانزیستور استفاده کرد.

یافته‌های این پژوهش، در مجله "Physical Review Materials" به چاپ رسید.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نخستین هواپیمای بدون سیستم پیشرانه ساخته شد
پنجشنبه 05 مهر 1397 ساعت 14:19 | بازدید : 7 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

موسسه ام.آی.تی

نخستین هواپیمای حالت جامد جهان که هیچ بخش متحرکی در سیستم پیشرانه خود ندارد توسط پژوهشگران "موسسه ام.آی.تی" ساخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، پژوهشگران ام.آی.تی در مطالعه اخیرشان موفق به ساخت نخستین هواپیما حالت جامد جهان شوند. هواپیمای مذکور در پرواز آزمایشی توانست مسافت ۶۰ متر را طی و ثابت کند که بدون نیروهای پیش‌ران یا موتور جت نیز پرواز امکانپذیر است.

در الکترونیک، "حالت جامد"(solid state) به مدار یا وسیله‌ای گفته می‌شود که کاملاً از اجزای جامد ساخته‌ شده و حرکت الکترون‌ها یا دیگر حاملان بار در بستر مواد جامد انجام می‌گیرد. مواد بلورین، چندبلوری، "اَریخت"(solid amorphous) را می‌توان برای دستیابی به حالت جامد بکار برد، اما معمولاً از نیمه‌رسانای بلوری در این ساختارها استفاده می‌شود.

این پرواز پیشرفتی در فناوری "باد یونی"(ionic wind) به شمار می‌آید زیرا در آن یک میدان الکتریکی قدرتمند برای تولید یون‌های متشکل از نیتروژن استفاده می‌کنند که این یون‌ها نیز پس از خروج از هواپیما، نیروی رانش ایجاد می‌کنند.

رانش یا "تراست"(Thrust) نیرویی واکنشی است، که جسم را در جهت مخالف به حرکت در می‌آورد، هنگامی که یک سامانه جرمی از یک سو رها می‌شود یا به بیرون فشرده می‌شود. گاه برای این مفهوم واژه پیشرانش هم بکار می‌رود. پیشرانش، رانش رو به جلو و پس‌رانش، رانش رو به عقب است. رانش هواپیما را در هوا به جلو می‌برد. رانش برای مقابله با نیروی اصطکاک در هواپیما یا نیروی وزن در راکت استفاده می‌شود. این نیرو در هواپیما توسط موتور هواپیما و در راکت توسط سیستم‌های سوختی ایجاد می‌شود.

"استیون بارت"(Steven Barrett)، استاد رشته مکانیک پرواز موسسه ام.آی.تی و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: داستان‌های علمی تخیلی که در کودکی می‌خواندم الهام بخش من برای توسعه این هواپیما بودند. من از طرفداران پروپا قرص مجموعه تلویزیونی "پیشتازان فضا"(Star Trek) بودم و در زمان مشاهده این مجموعه همیشه فکر می‌کردم که در آینده هواپیماهایی ساخته خواهد شد که هیچگونه بخش متحرک و توربین و پروانه ندارند و کاملا بی صدا به پرواز در می‌آید. بنابراین من شروع به بررسی ساخت یک هواپیما که بدون بخش متحرک می‌تواند پرواز کند، کردم و به یک مفهومی به نام "باد یونی" که نخستین بار در دهه ۱۹۲۰ گفته شده بود، برخورد کردم . این ایده در آن زمان پیشرفت زیادی نکرد اما در دهه ۱۹۵۰ دوباره مورد بررسی قرار گرفت و محققان نتیجه گرفتند که نمی‌تواند برای هواپیما از آن استفاده کنند. اما من شروع به بررسی دوباره این موضوع کردم و حدود پنج سال با یک سری دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مشغول بررسی این موضوع شدیم تا عمیقا درک کنیم چگونه می‌توان انرژی باد یونی را به طور موثری کاهش داد و بهینه سازی آن را بهبود ببخشید.

سیم‌های قسمت بالایی بال این هواپیما، نیروی الکتریکی بالغ بر ۶۰۰ وات برق دارند که ۴۰ هزار ولت انرژی ازطریق آنها عبور می‌کنند و این یک نیروی مناسب و کافی برای ایجاد "آبشارهای الکترونی"(electron cascades) است که در نهایت می‌تواند مولکول‌های هوا را در نزدیکی سیم شارژ کند، سپس این مولکول‌های شارژ شده در امتداد میدان الکتریکی به سمت یک سیم دوم در عقب بال حرکت می‌کنند و در مسیر حرکت به مولکول‌های خنثی هوا برخورد می‌کنند و انرژی را به آنها انتقال می‌دهند. مولکول‌های خنثی هوا نیز از عقب هواپیما خارج شده و نیروی محرک را فراهم می‌کنند.

نتیجه این عملیات یک سیستم پیش‌ران است که به طور کاملا الکتریکی، با صدای بسیار کم و با قدرت بالا عمل می‌کند.

پهنای بال هواپیما مذکور ۵ متر و وزن آن ۲.۴۵ کیلوگرم است. همچنین هواپیما مذکور مجهز به یک پکیج باتری و یک مبدل قدرت بالا است. پژوهشگران ام.آی.تی امیدوارند تا در آینده نزدیک، دامنه و سرعت هواپیما را افزایش دهند.

این مطالعه در مجله "Nature" منتشر شد.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


دستکشی که به ربات‌ها حس لامسه می‌دهد
چهارشنبه 04 مهر 1397 ساعت 9:30 | بازدید : 15 | نویسنده : هومن | ( نظرات )

 

 

دستکش رباتیک

دانشمندان دانشگاه استنفورد حسگرهایی را روی یک دستکش توسعه داده‌اند که حس لامسه را به ربات‌ها القا می‌کند تا بدین ترتیب ربات‌ها بتوانند اشیای حساس را با دقت و بدون آسیب به آنها جابه‌جا کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استنفورد، مهندسان دانشگاه استنفورد یک دستکش الکترونیکی را توسعه داده‌اند که می‌تواند به ربات‌ها حس لامسه دهد.

این اختراع جدید از حسگرهای پیشرفته برخوردار است که می‌توانند به دست‌های رباتیک اجازه دهند که اشیایی به ظرافت یک تمشک را بدون آسیب برداشته و جابه‌جا کنند.

تقلید از پوست انسان

"ژنان بائو" مهندس شیمی دانشگاه استنفورد و سرپرست این پروژه گفت: این فناوری، ما را در راهی قرار می‌دهد که روزی بتوانیم به ربات‌ها نوعی از قابلیت‌های سنجش در پوست انسان را ببخشیم. این فناوری به معنای واقعی کلمه تقلید از شیوه‌هایی است که لایه‌های پوست انسان در دست‌ها برای القای حس لامسه استفاده می‌کند.

برای رسیدن به این فناوری، "بائو" و همکارانش، پایه مکانیزم خود را روی خاره (spinosum) قرار دادند که یک لایه فرعی پر از برآمدگی از پوست انسان است که برای تشخیص فشار، حرارت و سایر محرک‌های مربوط به لمس، با لایه بیرونی همکاری می‌کند.

یکی از زمینه‌هایی که محققان به طور خاص بر آن تمرکز کردند، ساختاری است که به انسان اجازه می‌دهد که نیروی برش (shear force) را حس کند. این قابلیت منحصر به فرد است که به انسان اجازه می‌دهد تا بداند چه چیزهایی را باید با چه مقدار نیرو نگه دارد تا به اشیاء با ویژگی مختلف بیش از حد فشار نیاید و یا آنها را رها نکند.

تیم استنفورد با الهام از این قابلیت، حسگرهایی ساخت که از سه لایه انعطاف پذیر شامل بخش‌های فعال الکتریکی بالا و پایین و همچنین یک عایق لاستیکی در وسط ساخته شده است.

آنها سپس این سنسورها را روی یک دستکش لاستیکی قرار دادند که روی دست رباتیک قرار می‌گیرد و انگشتان رباتیک را ایجاد می‌کند. این انگشتان مانند دست انسان قادر به تشخیص میزان فشار لازم بر جسم و حمل بدون آسیب آن هستند.

تا کنون "بائو" و تیمش این دستکش رباتیک را با موفقیت برنامه‌ریزی کرده‌اند که با خیال راحت بتواند یک تمشک را بدون فشار اضافی لمس کند و همچنین یک توپ پینگ پنگ را بدون شکستن یا رها کردن، جابه‌جا کند. در هر دو مورد، حسگرها توانستند نیروی برش مناسب را شناسایی کنند تا این اشیاء، بدون آسیب یا رها شدن لمس و حمل شوند.

محققان در حال حاضر امیدوارند که این حسگرها را مستقیما در یک پوشش مخصوص به شکل پوست مخصوص ربات‌ها تعبیه کنند.

شناسایی اشیاء

برنامه‌های کاربردی آینده تقریبا نزدیک به بی‌نهایت خواهند بود، چرا که این حسگرها از صنایع مختلف تا پزشکی کاربرد دارند.

این فناوری می‌تواند روزی ربات‌ها را برای قرار دادن تخم مرغ روی یک تسمه نقاله یا کمک به جراحی‌های پیچیده که نیاز به لمس دقیق و با ثبات دارند، به کار گیرد.

با این حال، "بائو" می‌گوید هدف نهایی، ابداع حسگرهایی است که در واقع بتوانند اشیاء را شناسایی کنند. وی گفت: ما اکنون می‌توانیم یک دست رباتیک را برای لمس بدون آسیب یک تمشک یا رها کردن آن برنامه‌ریزی کنیم، اما ما می‌خواهیم ربات بتواند خودش از طریق لمس کردن، تشخیص دهد که چه چیزی را لمس می‌کند و در واقع ربات را قادر به انتخاب کنیم.

این مطالعه در Science Robotics منتشر شده است.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


تعداد صفحات : 3


 
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری :
رمز عبور :

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آرشیو مطالب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 30
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 34
:: باردید دیروز : 9
:: بازدید هفته : 43
:: بازدید ماه : 400
:: بازدید سال : 400
:: بازدید کلی : 677